ТРЕТІЙ ФЕСТИВАЛЬ ЗАМКУ

 

Мій любий Бережанський замок... Яке ж колись було в людей уміння так непорушно ставити каміння! Люди, що жили не в моєму, двадцять першому столітті, воювали в моєму улюбленому замку…

Що вони залишили мені – молодій дівчині моєї епохи? Сіру буденність руїн? Не погоджуюсь – це Наш Замок! Нехай це руїни – проте вони є захоплюючим куском дитинства декількох тисяч бережанців. І, щоб зробити наш сірий замок кольоровішим і пробудити його від сну, я долучилась до організації Фестивалю Бережанського замку. А вам цікава його “анатомія”?

Безсумнівно, “хребтом” фестивалю, його фундаментом я б назвала Володимира Якиміва – адже на ньому тримався весь ідейний та інформаційний стержень дійства. Хребет був дійсно міцним і без викривлення. І все це – завдяки непорушній ідеології розвитку нашого міста як туристичної перлини Опілля.

Державний історико-архітектурний Заповідник – огортав, наче “шкірою”, весь організм фестивалю стінами замку, і без нього інші органи (співорганізатори) порозпадались би. Саме працівники ДІАЗу налагоджували благоустрій всередині та ззовні стін замку.

  

“Руками” фестивалю стали хлопці з Молодіжного Порталу Бережан, які спорудили сцену, летовище та інші поля видовищ – адже вони працювали в стінах замку ще задовго до 12 червня. Зокрема, це: Тарас Тучапський, Тарас Твердохліб, Назар Журавель, Павло Ковальчук, Ростислав Дурисвіт, Володимир Храпцьо, Богдан Семенюк, Володимир Мельник і Дмитро Градовський.

А ось “ногами” фестивалю стали волонтерки “Порталу” (координатор - Олена Котлярчук), які зустрічали гостей і учасників.

“Поживними речовинами”, тобто партерами і спонсорами, були: міська рада, відділ у справах сім’ї та молоді Бережанської РДА (нач. - Сергій Біленький), Районний будинок народної творчості, ТОВ “МегаКом”, магазини “Ґазда” і “БудМаркет”, кафе “Стара Фортеця”, підприємці Роман Механік, Андрій Якимів, та інші.

Наші “вітаміни” – це Фольклорний театр “Взори” (керівник Олена Різник), Станція юних техніків, УХ Радіо, Портали “Nter” і “Погляд”, “Бережанське віче” і, звичайно ж, “Береж інфо”. Особлива подяка Назару Бойчуку за створення та адміністрування веб-сайту фестивалю zamok.ber.te.ua

“Внутрішніми органами” (розпорядниками яких були сестри Леся і Свєта Наконечні) цього року ми дійсно пишаємось.

Розпочнемо з львівського Ордену Паладинів, що займаються середньовічними танцями, театром та сбаньйораттою, а також вогняним шоу. На нашому фестивалі вони вдало демонстрували майстер-класи середньовічних танців для всіх бажаючих. Бережанці брали участь у конкурсах “Сліпий кіт”, “П’яний лицар”, в перетягуванні линви, в бою мішками, конкурсі костюму та обладунку, а також з захопленням спостерігали вогняне шоу “Баварська баллада”. 

Також почесний Орден Тамплієрів з Луцька демонстрував відтворення обладунків та зброї періоду існування ордену, а саме кінця XIII - початку XIV століть.

З іншими історичними орденами з Луцька можна було позмагатись у стрільбі з лука, реконструкції та стилізації обладунків. 

Також себе добре представили члени Львівської Федерації історичного фехтування і реконструкції “Лицарського клубу “Аквилон” та Івано-Франківського молодіжного військово-історичного клубу “Чортополох”.

Цьогоріч вуха слухачів фестивалю радували бандуристи – заслужений артист України Дмитро Губ’як з дружиною, та кобзар-лірник Лайош Молнар. Саме вони відновлювали середньовіччя України – в звуках чаруючої музики. Опікувалася ними сім’я Постоланів із Жукова.

Вночі для очей відвідувачів фестивалю було репрезентовано історичний кінотеатр. А “очима” фестивалю став Театр Тіней “АРХЕ” зі Львова, режисером якого є Оксана Наконечна - теж учасник Молодіжного Порталу. 

“Вухами” фестивалю були Анастасія Засєдко і Марта Копина, які контролювали вхід у замок та пропонували місцеву атрибутику – магнітики, футболки, книги…

“Мозком” вважатимемо учасників шахового та шашкового турнірів, що весь день змагались на спритність власного розуму за перемогу. Зокрема, в шашках III місце зайняв Володимир Шургот, II - Олександр Улан, I - Володимир Онанко. У шахах місця розподілили: ІІІ - Михайло Клецор, ІІ – Степан Остап’юк і І - Ярослав Новоженець.

Порухати “м’язами” міг кожен учасник – посеред замку розташувалася мистецька поляна (координатор – Анастасія Якимець), на якій були представлені народні промисли Бережан та гостей з інших міст.

А от повітрям для “легень” фестивалю стали учасники літературного перформансу, зокрема Тетяна Фролова (супутниця Лайоша Молнара), та багато письменників – уродженців нашого міста. Ведучий “літературки” – Микола Проців.

“Серцем” фестивалю був неперевершений ведучий – історик Віталій Пастушенко. Він постійно завдавав настрою та цікавості розвитку подій. А після фестивалю ще й вдало “заряджав народ” на нічній дискотеці.

“Душею”, безсумнівно, назву вас, дорогі наші глядачі. Все це робилось заради вас і для вас, для отримання адреналіну - коли ви спробували себе в ролі лицарів у бугурті, для вашого захоплення кольорами на полотнах Театру Тіней та безлічі інших відчуттів. Без кожного вашого подиху атмосферу замку ми б не могли назвати фестивальною.

А завершити цю маленьку сагу про Фестиваль Бережанського замку хочеться зверненням голови політради партії «Наша Україна» Валентина Наливайченка, який зазначив, що Бережани недарма звуться «Подільськими Афінами»: «Бережани – це дійсно перлина українського світу, і ми пишаємося тим, що живемо в цьому світі, що творимо разом український світ для наших дітей, для нашого майбутнього, для вільного та заможного українця в нашій державі. Знаю, що знаходжуся на теренах Бережанського замку. Держава зобов’язана зробити все для того, щоб ця перлина Тернопільщини була реставрована. Я дякую організаторам за це величне свято. Нинішній фестиваль – це велика справа, яку ентузіасти і патріоти роблять для молоді і для нашої спільної української справи!»

 

Алла СОКОЛОВСЬКА        

 

 ПАРТНЕРИ про "Фестиваль Бережанського замку": Інформаційни Портал Nter.net.ua (фото і відео), Інтернет-газета "Про все" (+фоторепортаж 2+відео), телебачення: "5 канал" (зауваж: Р.Кулик не організатор, а заст.голови БМГО "Рідне місто"), ICTV, ІНТБ...