СПАТИМЕМО ДОВШЕ

Зміна часу нешкідлива для здоров'я, стверджують економісти. Проте сухі цифри доводять протилежне. Щоосені, в період переходу на зимовий час, за даними ДАІ, кількість ДТП збільшується приблизно в півтора рази. А також збільшується кількість звернень по допомогу до медиків.

Перевод стрілок годинника на годину вперед влітку і на годину назад взимку в цілях економії енергетичних ресурсів вперше був проведений у Великобританії в 1908 році. Потім, в 1916 році ідею підтримали Німеччина і Австро-Угорщина. Йшла Перша світова війна, і воюючі країни шукали будь-яку можливість економії енергетичних засобів. Сьогодні стрілки переводять більш ніж в 110 країнах.

Правда, медики признають, що певна напруга для біоритму організму людини все-таки є, якщо розглядати питання з точки зору фізіології. Особливо це відчувається при переході на літній час. Інша справа - перехід на зимовий час, він м'якший. Для того, щоб люди краще адаптувалися до нового режиму, перехід на зимовий та літній час останніми роками здійснюється у вихідні дні. Однак, літнім людям все ж важче звикати до нового ритму, оскільки в їх організмі менший запас адаптаційних механізмів.

Чи справді перевод стрілок годинника на всього лиш годину - нешкідливий, як твердять чиновники, стурбовані економічною стороною проблеми? Лікарі, зокрема фахівці в галузі нейрофізіології, стверджують протилежне.

На їхню думку, збій звичного ритму може викликати стан десинхронозу. При цьому, насамперед, порушується добовий ритм роботи кори надниркових залоз - одних з регулювальників ритмів нашого організму. А саме ці залози і виробляють гормони, яким ми зобов'язані «раптовою» силою при стресі. Вранці, коли нам потрібно багато працювати, їх потрібно багато, а ввечері, коли організму потрібний спокій, - мало. Тому їх вироблення запрограмоване дослівно по годиннику.

Вранці ще півбіди, навіть навпаки: у сьомій годині ранку людина себе почуватиме так, ніби вона виспалася до восьмої. А ось увечері, коли темніє раніше, ніж зазвичай, настає найнебезпечніша пора: людей накриває хвиля різних розладів. В кожного «рветься там, де тонко»: якщо людина хворіє на хронічне захворювання травної або серцево-судинної системи, воно може загостритися, якщо у неї прихований невроз - він стане явним.

Запідозрити у себе десинхроноз можна, якщо ви помічаєте у себе підвищену стомлюваність, зниження працездатності, дратівливість, пригнічений настрій, причому саме вечорами. Проте такий стан проявляється лише перші два-чотири тижні (залежно від індивідуальних особливостей, віку, рівня здоров'я), поки організм звикає до існування у «новому часі». Адаптувавшись, люди знову почувають себе нормально.

Що робити, щоб допомогти собі в критичних ситуаціях?

Перед тим, як починає темніти, з'їжте уприкуску з легкою їжою червоний стручковий перець (гострий), скільки зможете. Він містить капсаїцин та інші рослинні активатори вироблення «гормонів працездатності». Протипоказаний цей лікувальний метод хворим на виразку шлунку, у кого проблемами з печінкою тп гіпертонія (гострий перець підвищує тиск).

Проконсультуйтеся з ендокринологом з приводу прийому речовин, що збільшують вироблення серотоніна, який регулює добові ритми, вказуючи різним залозам, скільки чого виробляти. Нормалізація рівня серотоніна допоможе зберігати бадьорість вечором. До речі, серотонін міститься і в деяких продуктах. Це фініки, інжир і банани.

Плануйте день так, щоб найважчу роботу виконувати до обіду - поки в організмі досить «гормонів працездатності».

Перехід на зимовий час - хороший привід пройти курс прийому полівітамінів. Його тривалість повинна становити не менше 2-х тижнів.

Якщо ви переносите перехід на зимовий час зовсім погано, поцікавтеся у ендокринолога, чи не потрібно вам приймати глюкокортикоїди - гормони, яких не вистачає при десинхронозі.

Якщо ви помічаєте, що порушуються процеси мислення, порадьтеся з невропатологом з приводу прийому ноотропних препаратів. Це група ліків, яка підсилює енергообмін в тканинах головного мозку. Серед них є як «хімія», так і фітопрепарати. Наприклад, добре допомагає екстракт гінгко білоба.

Наситьте організм глутаміновою кислотою. Це амінокислота, яка допомагає працювати м'язам і покращує пам'ять. Її багато в таких продуктах, як житній хліб, картопля, молоко та волоські горіхи.