Угода мерів або Керувати по-дорослому

28 березня 2017 р. відбувся виїзний прес-тур для журналістів у місто Самбір Львівської обл., під час якого Самбірська міська рада і Фонд “Східна Європа” (за сприяння Львівської облради) презентували проект Європейської Комісії «Угода мерів – Демонстраційні проекти». Що це за така Угода та її Проекти?

“Угода мерів щодо клімату та енергії” – ініціатива, започаткована Європейським Союзом, котра охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Слідуючи цим зобов’язанням підписанти Угоди прагнуть скоротити власні викиди СО2 щонайменше на 20% до 2020 р. (за новими домовленостями — на 30% до 2030 р.), сприяючи, таким чином, розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя. Адже за статистикою, 80% споживання енергії та викидів CO2 пов’язані саме із діяльністю міст. Станом на сьогодні її підписали 7292 мери міст вже не лише Європи. Серед них — 91 українське, зокрема і місто обласного значення Самбір (див. карту Угоди мерів)

Програма ЄС «Демонстраційні проекти Угоди мерів» (CoM-DeP) була створена на рівні Європейської Комісії, як відповідь на виклики, що стоять перед невеликими (до 200 тис. населення) містами-підписантами загальноєвропейської ініціативи «Угода мерів» в країнах Східного партнерства в контексті відсутності або неналежного рівня власного технічного та фінансового потенціалу для впровадження Планів дій для сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР). Метою даної Програми є належне супроводження професійної Командою Підтримки впровадження проектів у відібраних містах у рамках представлених ними планів дій. На основі двоетапного конкурсу Єврокомісією було відібрано 19 проектів-переможців (11 з них - в Україні, по 3 в Молдові та Білорусі, по 1 у Вірменії і Грузії). Кожне місто підписав з Єврокомісією грантові угоди. Загальний запланований обсяг фінансування грантів становить 14,2 млн.євро.

Отож об'єднавшись у спільній ініціативі, 2 сусідні міста написали і виграли Проект «Муніципальні партнерства для підвищення енергоефективності в містах Самбір та Жовква, Україна», загальний бюджет проекту – 874.736 євро, з яких грантові кошти становлять 699.789 євро, з обласного і районних бюджетів виділено 108.940 євро, і від «Фонд Східна Європа» ще 66.007 євро. Після його завершення очікується зниження СО2 до 20% у кожному місті. У самому Самборі завдяки реконструкції електромережі також планують зменшити енерговитрати на 70% (зекономивши лише за 2 роки 1.2 мл.грн., надалі щорічно економитимуть по мільйону гривень!), вклавши в проект з міського бюджету “лише” 1 мл.грн. Як же це працює?

Кожне джерело живлення споживає електроенергію, більшість з якої досі виробляють на теплових електростанціях (ТЕС, ТЕЦ), які є найбільшими забруднювачами довкілля. Спалюючи корисні копалини (вугілля, газ, мазут), побічним ефектом утворюється СО2, викиди якого в атмосферу сприяють глобальному потеплінню. Наприклад, одна з найпотужніших в Україні Бурштинська станція викидає в атмосферне повітря близько 150 тис. тонн шкідливих речовин щороку! Кожна ж стара лампа споживала від 150 до 300 Вт, а нова – лише 30 Вт, причому яскравість світла можна регулювати. Якщо взимку Самбір щомісяця платив за вуличне освітлення 160 тис. грн., то тепер — не більше 50 тис. грн. Водночас на чотирьох пішохідних переходах діятимуть системи освітлення з використанням елементів відновлюваної енергії (сонячні батареї). Модернізація торкнеться також освітлення центральної історична площі Ринок. На ній також встановлять 22 декоративні електроопори з таким же підсвітленням. Всього планується замінити 689 світильників. Термін гарантії світильників від 5 до 10 років. Також проводиться оновлення мереж і обладнання, та впровадження системи моніторингу та управління зовнішнім освітленням міста. Роботи проводяться на 24 вулицях (загальна протяжність 26 км, з них 4 - довжиною понад 3,5 км кожна). 

   

Тож завдяки розумному (попередньому і теперішньому) керівництву міста та відповідальним спеціалістам, Самбірська міська рада не лише дбає про “далеке майбутнє”, зменшуючи викиди СО2 в атмосферу (запобігаючи глобальному потеплінню), а й економить міський бюджет! Причому, даний проект - не єдиний, який планує і реалізовує Самбірська міська рада та підпорядковані їй структури!

Згідно програми прес-туру, учасники відвідали школу № 8 та оглянули демонстраційний клас, в якому дітей навчаються економії електричного світла.

Потім побували на сонячній електростанції с. Ралівка, де оглянули вітроелектростанцію ВЕС «Старий Самбір-1» (на 4 турбіни). Варто зазначити, що неподалік них у сусідньому Старосамбірському районі будується нова ВЕС із 6 вітротурбін Vestas. Потужність кожної 3,3 МВт. За висновками експертів, попередні 4 і 6 нових вітрових турбін дозволять виробляти стільки альтернативної енергії, що нею можна буде забезпечити Старосамбірський та Турківський райони. А це також досвід, вартий запозичення!

P.S. Жителі Самбора тішаться світлішими вечірніми вулицями. Водночас хочуть, щоб зекономлені на світлі кошти “вкладали у ремонт доріг, реконструкцію старих та встановлення нових дитячих майданчиків”.


Володимир Якимів,
керівник ІЦ “Береж.інфо”