Як покращити життя людей на місцях

Руслан Кулик: «Будь-який голова сільради, району, міста, області може стати тією рушійною силою, що пришвидшить позитивні зрушення в країні!»

У Польщі завершилася одна з найбільших міжнародних конференцій – III-й Європейський конгрес місцевого самоврядування, в рамках якого лідери місцевого самоврядування з різних країн зустрічаються із представниками бізнесу, науки, неурядових організацій та державних відомств.

Протягом двох днів делегації з України мали змогу обмінюватись думками з європейськими лідерами місцевого самоврядування, представниками бізнесу, науки, неурядових організацій, міністерств і урядових відомств із більш ніж 30 країн світу. Серед учасників був і наш земляк, радник голови Донецької ОДА з питань міжнародного співробітництва Руслан Кулик.

Так, за його словами, будь-який голова сільради, району, міста, області може стати тією рушійною силою, що пришвидшить позитивні зрушення в країні. Для цього лише достатньо переймати успішні досвіди та переносити їх, як кальку, у свою громаду. І тоді українське місцеве самоврядування буде не лише впливовим і дієвим, а й здатним покращити життя людей на місцях».

Так, наприклад, досвід французьких міст Ліона чи Брно, на думку Руслана Кулика, може бути корисним ураїнським громадам щодо розвитку власної марки міста та брендування продуктів і товарів, виготовлених у ньому. «Заохочуючи мешканців купувати місцеві товари, влада цих міст розвиває кооперативи, стимулює підприємців до ділової активності. А це – нові робочі місця та поповнення до бюджету.

Вартий уваги і досвід містечка Стайцеле, що у Латвії, – крихітного поселення, що налічує всього дві з половиною тисячі мешканців. Перейнявшись долею лелечої колонії, що жила неподалік, вони створили неурядову міжнародну організацію, куди увійшли міста, на гербах яких зображений лелека. Зараз представники асоціації – міста з різних країн Європи (України, Латвiї, Литви, Нiмеччини, Чехiї i Словаччини, Iталiї, Нiдерландiв тощо) – співпрацюють не лише в гуманітарній сфері, а й у галузях економіки.

Наш земляк переконаний, що міжрегіональне співробітництво здатне забезпечити місцевим компаніям можливість вести бізнес за кордоном, підвищити міжнародну конкурентоспроможність громади, створити нові робочі місця та покращити імідж регіону, підвищити якість місцевого управління тощо. Втім, усе залежить від чіткої стратегії і бачення місцевої влади.

На думку Руслана Кулика, в Україні відсутня чітка стратегія ефективного розвитку співпраці з містами-побратимами як з боку держави, так і органів місцевого самоврядування.

«Так, наприклад, на 30 тисяч суб’єктів адміністративно-територіального устрою в Україні (станом на 01 січня 2015 року) припадало лише близько 900 побратимських зв’язків або 3%. Тоді як у Польщі цей показник становить понад 60%. Кожна третя громада в Польщі має партнера в Німеччині і лише кожна десята – в Україні».

Говорячи про партнерські зв’язки із закордоном, Руслан Кулик вважає, що не варто забувати і про спорідненість українських міст між собою.

«Так, наприклад, коли Німеччина була поділена на дві окремі частини Берлінською стіною, деякі міста НДР і ФРН поріднилися між собою. Після воз’єднання в єдину державу вони не бажали відмовлятися від статусу міст-побратимів (Хеймніц і Дюссельдорф, Айзенхюттенштадт і Зарлуї тощо)», – зазначив політик.

«У нинішній складний для нас час, коли України перебуває у стані війни, важливим завданням є єднання усього нашого народу задля захисту і збереження держави. Раніше, на жаль, наші очільники не замислювались над необхідністю укріплення взаємозв’язків між сходом і заходом. Тепер, коли є небезпека втрати нашої цілісності, потрібно спільно боротися за майбутнє нашої країни», – переконаний Руслан Кулик.

Тижневик "Номер один"