Легалізація зайнятості населення та заробітна плата - важлива тема сьогодення

   В жовтні 2017 року набув чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Він істотно змінює умови виходу на пенсію та суми пенсійних виплат.

   З січня поточного року вік виходу на пенсію залежать від наявного страхового стажу. У 2018 році мінімальний страховий стаж становить вже 25 років, замість старої норми в 15 років. Позначка у 25 років страхового стажу лише стартова. До 2028-го кількість необхідного стажу для виходу на пенсію збільшуватиметься щороку на один рік, аж доки не досягне 35 років. Тобто наступного 2019-го року вже необхідно буде мати 26 років страхового стажу, щоб вийти на пенсію, 2020-го – 27 років і так далі. Із 2028 року пенсії у 60 років призначатимуть особам, які матимуть 35 і більше років стажу.
   Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України то такий місяць повністю зараховується в страховий стаж, і заробітна плата за цей місяць враховується при обчисленні пенсії.
   Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, менше мінімального рівня, страховий стаж становить неповний місяць і розраховується пропорційно нарахованої заробітної плати.
   Розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2018 р. становить 3723,00 грн., отже і розмір мінімального страхового внеску 3723,00 грн.*22%= 819,06 грн.
   Періоди трудової діяльності до 01 січня 2004 року зараховуються до стажу на підставі записів трудової книжки та додаткових документів. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж, умовою якого є сплата страховитх внесків.
   Отже, якщо заробітна плата отримується в «конверті», не сплачуються страхові внески, то ні цей стаж, ні зарплата не будуть враховані для обчислення пенсії.
   Сьогодні це питання актуально як ніколи. Адже, якщо людина отримує велику зарплату, це ще не є гарантією високої пенсії: заробітки, з яких не були сплачені страхові внески, не беруться до уваги під час розрахунку пенсії.
   Відомості про заробітну плату та сплачені внески зберігаються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
   Кожному працюючому необхідно, хоча б раз на рік, перевіряти розмір своєї заробітної плати та  відрахування єдиного соціального внеску, які декларує роботодавець,   щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей і недостовірності даних та мати впевненість на  одержання справедливо заробленої пенсії.
   Для цього, потрібно лише один раз звернутися до управління Пенсійного фонду та зареєструватися користувачем веб-порталу Пенсійного фонду України. Переглядаючи  на веб-порталі виписки з системи персоніфікованого обліку можна постійно контролювати свого роботодавця, перевіряти розмір офіційної заробітної плати, наявність позначки про пільговий стаж, період загального страхового стажу.

Фінансово-економічний відділ
Бережанського об'єднаного управління
Пенсійного фонду України Тернопільської області