«Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань»

   Саме під таким гаслом у Бережанському краєзнавчому музеї 14 лютого 2019 р. відбулися краєзнавчі читання з нагоди 90-річчя заснування Організації українських націоналістів (в рамках року ОУН на Тернопільщині).


   «Нині, в час інформаційних воєн ми щодня натрапляємо на новини, джерела яких слід уважно перевіряти аби не стати жертвою шахрайства. Фейки свідомо запускаються в інформаційний простір, щоб відволікти увагу від чогось більш важливого.

   Це у випадку політичних або геополітичних воєн. Коли ж ми говоримо про краєзнавчі дослідження – сферу досить приземлену і вузьку як на всебічний розголос, то тут, як не дивно, маємо в рази більше приводів хвилюватися. Але і в рази більше підстав на викриття фейків.

   Власне, головне завдання краєзнавців і зводиться до підтвердження або спростування місцевих легенд і переказів документами, що мають історичну вагу (Євген Букет. Спецоперація із портретом або фейкологія краєзнавства).

   Три тези.
   1. Добре, що є ювілейні дати, які хоч на короткий час привертають увагу до події чи персоналій.
   2. Бази даних. А чи маємо ми на 91-му році існування ОУН, на 28-му році незалежності України списки членів ОУН міста чи Бережанщини, області? У кого найповніші списки, які би могли стати базовими для уточнень? На початку 1990-х років з настанням незалежності активно писалися історії населених пунктів зі списками членів ОУН, УПА, підпілля. Автори тих досліджень зробили добру справу – вони ще встигли записати чимало інформації з розповідей очевидців – документів у вільному доступі тоді ще було не так багато. Але тоді було допущено чимало різного роду «блудів» – на то були свої причини. І ці неточності роками переходили з видання до видання, тиражувалися на різних заходах.
   3. «Деталь має значення» – гасло, яке особливо актуальне в краєзнавстві.

   З часом відкривалися архіви КГБ, «спецфонди» державних архівів. Тепер є можливість уточнити неточності чи заповнити «білі плями» в біографіях учасників національно-визвольної боротьби.

   Формат «краєзнавчих читань» дає можливість фокусувати дослідження на місцевому матеріалі, який потім складе основу для наукових статей, книг. Саме такий акцент зробили у своїх виступах учасники читань з Бережан, Збаража, Козови, Львова, Тернополя, які розповідали про героїв-оунівців своїх населених пунктів Рай, Лісники, Лапшин (Бережанщина), Мирне і Мужилів (Підгаєччина), Олесино (Козівщина), теренів Бережанщини, Збаражчини і Козівщини. Цікаві факти з життя Степана Бандери, Богдана Лепкого, Юліана Головінського, Дмитра Мирона-Орлика по-новому прозвучали в контексті національно-визвольної боротьби на Тернопільщині. Усі доповіді увійдуть у збірник матеріалів.

   Присутні мали можливість оглянути книжково-документальну виставку «90 років ОУН» (книги з бібліотеки Омеляна Коваля, прижиттєве видання Степана Бандери, копії документів з ЦДАГО України, експонати з фондів музею). На завершення учасники читань запалили «свічку пам’яті» та зробили світлину біля пам’ятника Дмитру Мирону-Орлику в родинному селі Рай.

Микола Проців