ЗАВОДИ – ПРАЦІВНИКАМ, ЗЕМЛЮ – БЕРЕЖАНЦЯМ

Згідно ст.38 Земельного кодексу – до земель житлової та громадської забудови належать

земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об’єктів загального користування. Отже, за межами міста не можна проводити будівництво.

Щоб не коментувати першу частину заголовку, кому ж дійсно потрапляють заводи, зупинимося на перефразованій другій частині примовки. Саме так, жителям міста незабаром (або вже наступного року) буде надано можливість вибору земельних ділянок під забудову. Це означає, що проект з розширення меж міста Бережани перейшов у наступну фазу. Проте пригадаємо трішки історії.

На сьогодні загальна площа території міської ради складає – 4894 га. З них: землі в межах населених пунктів – 1086,3 га, в тому числі землі міста – 579,3 га, площа сіл Рай і Лісники - 507,63 га.

Існуючі межі міста Бережани затверджені ще у 1974 році. Генеральний план розроблений в 1995 році. Роботи зі зміни меж міста міською радою розпочато ще у 2000 році. У 2008 році міська рада спільно з партнерами – Бережанською районною громадською організацією - кластером сільського туризму “Мальовнича Бережанщина” (голова - Володимир Якимів) та підприємцем Володимиром Ціпліцьким – розробили проект з розширення меж міста під назвою „Раціональне використання земельних ресурсів Бережанської міської ради як важливе джерело надходжень до місцевого бюджету, підвищення якості життя міської громади”. Перемігши у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, чекали на поступлення коштів від Кабміну майже рік часу! Та протягом дуже короткого часу вдалося максимально використати усі можливості, аби гроші не пропали і пішли на користь громаді. Зміну меж міста, а саме внесення змін та корегування генерального плану, виконав ДІПМ (державний інститут проектування міст) „Містопроект” м.Львів. Топографо-геодезичні роботи, картографічні матеріали коригування генерального плану забудови і проекту зміни меж міста  та нормативну грошову оцінку земель міста Бережани виготовило ТзОВ „Галицькі землі”. Затвердження проекту зміни меж міста та винесення меж міста на місцевості буде робити ПП „Галицькі землі”.

4 березня 2010 р. на розгляд депутатів міської і районної рад було виставлено проект розширення меж міста. Дане засідання вирішено було провести спільно у великому залі засідання районної ради. Депутати та присутні громадяни побачили графічну частину проекту та заслухали міського голову С.Токарського, який розповів про нові межі. На запитання голови райради Р.Висоцького до присутніх голів сільських рад, які примикають до міста, жоден не представив претензій по нових межах. Під час обговорення Проекту, попри кумедні запитання деяких депутатів, що ж від них хочуть, звучали і ділові пропозиції – мовляв, потрібно передбачити розподіл на виробничі та відпочинкові зони тощо. Проте було пояснено, що це лише пропозиція збільшення меж, а Генеральний план, на якому усе це буде вказано – наступний важливий крок. Отож, присутні депутати спочатку міської, потім і районної рад затвердили зміну меж міста. Тепер черга за Тернопільською обласною і Верховною радами. Будемо сподіватися, що цей процес затягнеться не надовго…

Тож як в недалекому майбутньому виглядатиме наше місто, куди протягнуться його межі?

В нові межі міста ввійдуть землі залізничного транспорту, cадово-городніх товариств, ділянок для ведення городництва, підсобні господарства державних підприємств, Бережанський став (з „Кашталівкою”), база Львівської політехніки, нове кладовище, „Очисні” Комунгоспу, Телевежа…

Організації та підприємства, які (разом із землями) вводяться в нові межі міста: КСП „Бережанська”, МП „Імпульс”, МП „Топаз”, МП „Чумацький шлях”, міжгосподарське підприємство Лісового господарства, „Амбасадор” (газ. заправка), СТО, Бережани РЕМ, ВАТ „Керамік”, „Бережанський склозавод”, ВАТ „Мікрон”, ВАТ „Бережани-Автотранс”, Тернопіль облавтодор, військова частина, Управління водного господарства, „САНЗА-ТОП”, ПАП „Велес”, тощо.

Після розширення меж, загальна площа міста Бережани становитиме  орієнтовно 2070 га. В межі міста включено всі земельні ділянки міської ради, крім  розпайованих  земель та земель Держлісфонду, сіл Лісники та Рай.

Чому в межі міста не ввійшли села Рай та Лісники? На жаль, згідно чинного законодавства, щоб „влитись” у місто, кожен (!) житель села мав би бути згідний з даною ідеєю. Але чи багато піде на таке, якщо в селі оплата за газ і світло менша, а землю для особистого користування надають в кілька разів більше, ніж у місті? Тому на мапі України залишиться населений пункт із красивою і незвичною назвою Рай…

Що ж, одне із важливих питань розвитку міста запрацювало. Надіятимемось, що після проходження усіх бюрократичних етапів буде винесено нові (а точніше, хоча б кілька взагалі) межові знаки на місцевості. І за наступну п’ятирічку ми отримаємо наступні результати:

• зростання надходжень до бюджету;

• відкритість та прозорість реалізації земельних ділянок на аукціонах та реалізація права на земельні ділянки;

• активізацію ринку землі та зростання ціни на земельні ділянки;

• зменшення фінансового навантаження на бажаючих придбати  земельні ділянки;

• проведення суцільної інвентаризації міських земель;

• створення електронної карти міста в масштабі 1:500, що міститиме графічну та семантичну інформації про нанесені земельні ділянки;

• впорядковування земельно-кадас-трової документації відносно міських земельних ділянок;

• створення багатофункціональної електронної картографічної системи, як передумови підвищення ефективності прийняття управлінських рішень та активності суб’єктів підприємницької діяльності;

• підвищення рівня інвестиційної привабливості міста.

Як то кажуть, дай Боже…

 

P.S. Ознайомитися із планом розширення меж міста можна у міській раді, в кабінеті заступників.

 

Володимир ЯКИМІВ,

депутат

Бережанської міської ради