ОСИП МАКОВЕЙ І БЕРЕЖАНИ

До 150-річя від дня народження

23 серпня 2017 року минає 150 років від дня народження письменника Осипа Маковея. Відповідно Постанови Верховної Ради України, цей ювілей відзначається на державному рівні. Письменник, критик, публіцист і громадський діяч Осип Маковей пов’язаний з Бережанами. Він неодноразово бував у Бережанах, так як його дружина Ольга Маковей з роду Кордубів – дочка бережанського декана о.Теодора Кордуби. Вона похована на міському цвинтарі. Осип Маковей є автором брошури «Істория будови церкви в Бережанах» (1909), кілька поезій написав саме в нашому місті під час вакацій. У Бережанському краєзнавчому музеї є експозиційний вузол, в якому є меморіальні речі письменника: робочий стіл та крісла, рукопис вірша, довідки, видані дружині Ользі.
На бережанському цвинтарі є могила, в якій поховані дружина, теща, тесть, сестра дружини та племінниця Марія, яку подружжя Маковеїв удочерило. Готується до друку невеличкий збірник на пошану Осипа Маковея, в якому буде детальніше про це написано.
Бережанський краєзнавчий музей планує провести низку заходів з відзначення ювілею Осипа Маковея, зокрема:
- відкриття оновленого експозиційного вузла;
- проведення 23 серпня спільно з Міським товариством Асоціації філателістів України (Олег Поливко) погашення спеціальним штемпелем конверта (згідно плану УДППЗ «Укрпошта»). Ескіз штемпеля розробив бережанець, голова клубу «Колекціонер» Олександр Караневич;
- презентація видань, присвячених 150-річчю Осипа Маковея.
В рамках дослідження на тему «Осип Маковей і Бережани» виникло чимало питань стосовно достовірності різного роду повідомлень про родину Кордубів (місця проживання в Бережанах, дати народжень і смерті членів родини тощо). Звертаюся до всіх, у кого є які відомості про родину отця Теодора Кордуби,- повідомити про це автора допису.

Микола Проців