Незнищенний дух знаменитої Соломії в Бережанах

   12 червня 2018 р. минає 120 років, як знаменита Соломія Крушельницька разом з «Бояном» співала на бережанській сцені.


   Листовні перемовини про її виступ у Бережанах вели письменник Андрій Чайковський, як співорганізатор і член виділу „Бояна”, і хорист, заступник вчителя гімназії Богдан Лепкий.
   З газети „Діло” дізнаємося, що на концерті Соломія для бережанської публіки виконала арії з опери Верді “Forza del Destino”, “Semiramis” Россіні, „Пісню дурня” Падеревського та декілька руських пісень, скомпонованих М. Лисенком.
   Як і повсюди, у Бережанах співачку засипали квітами, а після цього відбулося традиційне святкове прийняття, як тоді казали комерс. Відомо, що перший тост в честь артистки проголошував Андрій Чайковський, за ним говорив о.Сильвестр Лепкий. Думаємо, що це була поетизована промова, може із зачитанням віршованої присвяти, яка знаходиться в експозиції обласного музею Богдана Лепкого. Не відстав від батька на цих урочинах і Богдан Лепкий, який, як писало „Діло” : „імпровізував віршами”.

   Ось кілька рядків, написаних співцем подільського краю 120 років тому:
   Не відняла у Тебе чужина
   Ні любові, ні серця у грудях,
   Ти для Русі — все рідна дитина,
   І за те нехай честь Тобі буде!
… наш народ не забуде
Своїх борців для рідної справи,
Він пригорне їх щиро до груди
Й попровадить в безсмертний храм слави.
   Поміж ними й Ти сяєш на троні
   В нашім руськім новім пантеоні.
   Невідомо стільки днів гостювала в Бережанах Соломія, але є світлини, які засвідчують, що був у неї час на знимкування з активом Бережанського „Бояна”. Це фото вперше бережанці сущі побачили в книзі „Бережанська земля”, виданій в Нью-Йорку в 1970 р. А вже на поч. 2000-х років виявилася ще одна світлина, зроблена тоді ж у бережанському фотографічному закладі Йозефа Вейрауха. Напевне, фотограф не міг не скористатися нагодою, щоб, крім групової, не зробити й портрет знаменитої Соломії.
   На відзначення ювілейної дати Соломіїного концерту Музей Богдана Лепкого спільно з Музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької зі Львова влаштовують 14 червня ц.р. урочисту академію, виставку, окрасою якої і стане дарунок – збільшена копія портрета знаменитої співачки.

Надія Волинець