Температура тіла вкаже на хворобу

 
 

Чому ми визначаємо стан здоров’я за показниками ртутного стовпчика термометра? Звичайно, існує ряд інших симптомів, що свідчать: хвороба поряд, але лікарі чомусь насамперед цікавляться температурою. Останнім часом з’являються дослідження, які вказують, що підвищена, так звана субфібрильна, температура – норма, а 36,6 не завжди свідчить про відмінне здоров’я.

Зазвичай нормальною температурою для людини вважається інтервал від 36,5 до 37 градусів за Цельсієм. Але це далеко не аксіома. Все індивідуально. Для одних може бути нормальним температурний показник у 36,4°С, для інших  37,2°С.

На температуру можуть впливати добові ритми самого організму. Найнижча температура тіла спостерігається вранці, біля шостої години, а найвища – увечері. Тому у лікарнях саме в цей час проводять вимірювання температури у пацієнтів. Також на температуру можуть впливати стать і вік людини. Середня температура чоловіків приблизно на 0,5-0,7°С нижча, ніж у жінок, понижується температура і з віком.

 

Температура різних ділянок тіла умовно взятої людини при температурі навколишнього середовища 20°С: внутрішні органи – 37°С, під пахвою – 36°С, у ділянці глибокої м’язової частини стегна – 35°С, у глибоких шарах литкового м’яза –  33°С, в ділянці ліктьового згину – 32°С, кисті – 28°С, а у центрі стопи  27-28°С.

 

Підвищена, понижена…

Підвищення температури тіла не завжди свідчить про початок хвороби. Це може бути банальне перегрівання організму або наслідок іншого впливу, який з часом пройде. Та все ж таки у більшості випадків це свідчення збоїв у роботі наших органів чи систем.

 

Отже, ртутний стовпчик повзе вверх, якщо…

Підхопили гостру вірусну інфекцію, маєте запальне захворювання, – у такому випадку є конкретні ознаки, за якими легко визначити діагноз. Підвищена температура спостерігається при розладах імунного комплексу, імунодефіцитах, системних захворюваннях, поліартритах, виразкових колітах, кишкових інфекціях, хворобі Крона, алергіях. А ось поєднання температури та болів в “апендицитному боці” свідчить про гостру стадію захворювання. Підвищення температури в другій половині дня найчастіше свідчить про наявність в організмі хронічної інфекції. Також тривале підвищення температури може бути при виникненні пухлин, захворюваннях крові. Раптове, різке підвищення температури до 40-42°С може спостерігатися при ураженні центральної нервової системи, септичному шоці, інсульті та інших небезпечних для життя хворобах. Підвищення температури можуть викликати і деякі ліки та процедури. Висип та гіпертемія можуть бути наслідком підвищеної чутливості на сульфаніламіди, антибіотики групи пеніциліну, деякі протигрибкові препарати. Хіміотерапія, оперативне втручання, переливання крові теж можуть викликати підвищення температури. Крім вищенаведених, може бути ще багато причин, розібратися в яких без допомоги спеціальних обстежень та лікаря неможливо.

А ось понижуватися температура може в ослаблених людей при збоях у діяльності імунної системи, після перенесених тривалих захворювань, а також при загальному переохолодженні. Ще одна причина – пониження функції щитовидної залози. Також це може траплятися при порушеннях у роботі вегетативної нервової системи, а точніше, центру терморегуляції  гіпоталамуса.

 

Збивати чи почекати?

Загалом вважається, що підвищена температура – свідчення хорошої роботи імунної системи, тому збивати її не треба. У цьому є частка правди. Але…

Підвищена температура в ослаблених хворих, маленьких дітей та літніх людей може бути серйозною загрозою їх здоров’ю. При високій температурі тіла відбувається пошкодження білків тканини мозку. Тому не можна просто чекати, поки температура впаде сама по собі. Але і в цьому випадку необхідно чинити залежно від ситуації. Якщо температура не перейшла межу 38°С і з’явилася нещодавно, варто почекати і не спішити приймати ліки. Непогано знижують температуру оцтові компреси, треба багато пити (до 1,5-2 л на день) чаїв, неконцентрованих соків та трав’яних настоїв. Головне, щоб напій був підкисленим. Це також сприяє пониженню температури тіла, запобігає зневодненню.

Кращим жарознижуючим засобом при помірно підвищеній температурі є звичайний аспірин і парацетамол. Але знизити температуру – не означає вилікувати хворобу, гіпертермія лише вказує на проблему, яку необхідно знайти.