Нобеліана у марках
- Font size: Larger Smaller
- Переглядів: 1649
- Коментарів: 0
- Підписатися на оновлення
- Друкувати
Тернополянину Юрієві #Ковалькову вже важко пригадати, коли точно він став захоплюватися філателією. Але його колекція дійсно вражає – і от тепер Юрій Федорович неабияк здивував волинян, представивши філателістичну виставку, присвячену нобелівським лауреатам, у приміщенні поштового відділення №25 у Луцьку.
Варто наголосити, що захід відбувається в рамках проекту Української #миротворчої школи, котрий має назву «#Формула єднання». Він організований із метою порозуміння в питаннях оцінки #Волинської трагедії. Напередодні відбулася дискусія, де взяли участь представники суспільних середовищ із Польщі та України. До речі, під час виставки учасники Волинської миротворчої групи репрезентували марку, випущену з нагоди діяльності місії в Україні.
В. о. директора #Волинської дирекції УДПЗ «Укрпошта» Олег #Гавришків, відкриваючи виставку, наголосив, що це – ще один крок назустріч у дружніх стосунках двох сусідніх держав – Польщі та України, адже виставка відкриє імена нобелівських лауреатів із Польщі.
Автор колекції Юрій #Ковальков розповів, що Польща дала світові 6 нобелівських лауреатів – вони отримали 7 відзнак у різних галузях науки та культури (Марія Скадовська-Кюрі двічі ставало нобелівським лауреатом – у галузі фізики та хімії).
– Здавалось би, премія #Нобеля ніяк не пов’язана з Україною, адже поки жодного разу наші громадяни не стали лауреатами. Але чимало нобелівських преміантів – родом з України, – розповів Юрій Ковальков. –У мене є марки з нобеліантами, але особливо ціную листи від двох із них: уродженця Рівненщини Жоржа Шарпака та Роалда Хоффмана, який походить із Золочева. #Хоффман навіть жартує, що тільки мені пише листи ручкою, з усіма іншими листується завдяки Інтернету. Ось, до речі, один із його листів. Зверніть увагу: написаний на бланку Корнельського університету (США, – авт.) і захищений водяними знаками.
У колекції тернопільського філателіста – чимало і тематичних «конвертів першого дня» зі спецпогашеннями. Зокрема – марка зі світлиною шведської королівської сім’ї (саме з рук цих монархів переможці отримують премію Нобеля) – вона має більший, аніж звичайні, формат. Але то ще не всі дива. Справжнє захоплення викликає добірка шістьох ювілейних марок зі «спецефектами», випущених 2001-го у Великій Британії.
– Перша з цих марок присвячена пам’яті Альфреда Нобеля і представляє галузь економіки, – пояснює Юрій Ковальков. – Надрукована шрифтом, що повторює стиль перших в історії марок «чорне пенні». Друга відповідає нагороді в галузі хімії і вміщує елементи вуглецю: якщо її потерти, то виникнуть електричні розряди. Премія миру на відповідній марці представлена голубом, що тримає оливкову гілочку. У структуру марки «Фізіологія або медицина» закладені мікрокапсули з евкаліптовою олією, що пахне при терті. На «літературній» марці надруковано поему Томаса Еліота, читабельну лише при шестикратному збільшенні, а на марці «Фізика» – голограма.
Іще один цікавий факт: Юрій Ковальков каже, що ізраїльський учений-кристалограф, лауреат Нобелівської премії з хімії за 2009 р. Ада Йонат мала волинське коріння.
Світлана ДУМСЬКА.
Фото автора.