Про «бідну культуру» замовте слово…

Із щоденника


Під час зустрічі з Андрієм Кокотюхою в бібліотеці Бережанського агротехнічного коледжу говорилося, зокрема, про інформаційний простір країни. Позитивні «вкиди» в нього мала би регулярно робити держава, в якої достатньо інструментів для цього. В першу чергу – ідеологічні установи: бібліотеки, музеї, театри, навчальні заклади, академічні інституції… Є цілі відділи в держадміністраціях, місцевих органах влади. Є купа різних заступників з гуманітарних питань… вони повинні робити якісні продукти, які показувати в ЗМІ та соціальних мережах. Це ж стосується і рівня район-місто.

Я вже не раз писав про те, що в нас (місто Бережани і район) ніхто нічого нікому ніколи не пояснює!!! Нагадайте мені якусь програмну чи проблемну статтю когось з керівництва міста чи району… А може хтось з депутатів має своє бачення? Слід, правда, згадати кілька цікавих виступів депутата міської ради Валентини Черкасової…

Писати треба не тільки про шкільний автобус, який кілька місяців чекав, поки на нього «бантик прив’яжє» сам голова ОДА; не тільки про «встановлене» Led-табло зовнішнього використання на міському стадіоні і «виконані» пішохідні переходи, яких ніхто не бачив (за підтримки самого народного депутата); не тільки про заміну вікон, але й про ефект від цього…

Писати треба і про проблеми. Тоді й вирішувати їх буде легше. Нагадую: «Проінформована громада – партнер влади». Але, з іншого боку, чи нинішній владі потрібна проінформована громада?..


Короткий діалог із фейсбуку

- Пишу статтю про «бідну культуру».

- Чому культура бідна?

- Бо завжди розказують про залишковий принцип у фінансуванні культури. Завжди для неї не вистачає бюджету, бо спочатку треба вчителям, лікарям, депутатам, прокурорам…

- Але ж є і в культурі гроші…

- Є, але… Не всюди. Не завжди. Не всім…


Про гроші на культуру

Районна рада 1 лютого цього року прийняла головний документ районної культури. Точніше, документ, який мав би стати головним. Але чи стане? «Програма підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі на 2018 рік», загальний обсяг фінансових ресурсів якої 801 тис. гривень, – яскраве відображення реального ставлення керівництва району до цієї галузі. Кілька завваг про підготовку цього важливого документа. Сам перебіг підготовки «Програми» говорить про те, що її зробили, «аби була». Не знаю стосовно інших підрозділів районної культури, які є її учасниками, але з працівників краєзнавчого музею НІХТО не був залучений до участі в її підготовці.

Перший заступник голови Бережанської РДА Віктор Зінчук 9 січня прийняв розпорядження «Про проект програми  підтримки та розвитку культури і мистецтва в Бережанському районі  на 2018 рік». Зрозуміло, що бюджет вже прийнято. Як кажуть в такому випадку – «Поїзд пішов». Але дає надію п.3 розпорядження: «Фінансовому управлінню районної державної адміністрації при внесенні змін до районного бюджету на 2018 рік передбачити кошти на виконання заходів районної Програми». Ось так, серед року раптом «знайдуть» 801 тисячу гривень!

У «шапці» згаданого розпорядження – посилання на «мертві» вже документи часів регіонала Хоптяна (розпорядження голови ОДА від 04 лютого 2014 року №37-од) та відповідне районне (розпорядження голови РДА від 03 березня 2014 року №64-од за підписом Г.Лехняка), терміни яких закінчилися в 2016 році.

Кілька слів про Програму

Жодного слова про пріоритети на 2018 рік: Європарламентприйняв рішення відзначити 2018 рік як Рік культурної спадщини, а темою Міжнародного дня музеїв цьогоріч є «Музеї в мережі: нові методи, нові відвідувачі». Неправильно написано назву фестивалю стрілецької, повстанської та сучасної патріотичної пісні «Дзвони Лисоні» (та й хто зараз скаже про його статус). Неправильно вказано кількість експонатів краєзнавчого музею, дату проведення конференції «Бережанська гімназія, сторінки історії»…

Звичайно, що якби проект Програми читали «на шляху його підготовки» розробники, підписанти, депутати, то таких «нюансів» не було б.

Про великі гроші, які Є!

Для зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району та покращенню умов їхньої діяльності у 2017 році було здійснено:

- капітальний ремонт (перекриття) даху Рибниківського сільського клубу разом з бібліотекою, загальна кошторисна вартість робіт 791287,00 тис. грн. (кошти районного бюджету та Державного фонду соціально-економічного розвитку);

- капітальний ремонт покрівлі сільського клубу у с. Тростянець, загальна вартість робіт 797816,00 грн., (кошти районного бюджету та Державного фонду соціально-економічного розвитку);

- поточний ремонт коридорів районного будинку культури на суму 53000,00 гривень (кошти районного бюджету);

- поточний ремонт кімнат районної центральної бібліотеки, на суму 126513,00 грн. (кошти районного бюджету).

І ще про гроші. Культурою цілого району донедавна «керували» 8 штатних одиниць. Потім Бережани стали містом обласного значення. Культуру і її керівництво поділили. Дивна математика: 8 : 2 = 8 (район) + 6 (місто). Йдемо далі: від району відійшла Саранчуківська ОТГ. Культурою району далі «керує» 8 осіб, з них 5 – бухгалтери.

Про гроші, яких ніби… немає!

В той момент, коли зарплату за листопад працівникам музею затримали на 14 днів, то впродовж листопада-грудня було придбано канцтоварів на суму 7139,1 грн., а на завершення року ще й сувенірів (!!!) на суму 4 тис. грн. До слова, нічого з канцтоварів музей не отримав.

Про гроші, яких немає…

Така «Програма» була і в 2017 році. Жодної копійки на ремонт, придбання експонатів, проект «Локальна історія» краєзнавчий музей минулого року не отримав...


P.S. А може районна культура не така вже й «бідна»? А може гроші є, а їх просто «освоюють», а не ефективно використовують? Наприклад, придбали 29 грудня 2015 року керамiчнi обiгрiвачi для районного будинку культури на суму 32 тис. грн. і склали в комірчину, де вони донині припадають пилюкою... А тим часом ремонт клубу в Тростянці триває: в лютому на це знайшлося 121 798 гривень 97 копійок.

"Чого кричиш? Гроші є!"

Микола Проців