«Культурний» вандалізм чи "Вандалізм культури"?

31 жовтня 2012 р. в Бережанах над скульптурою «Русалки», розташованої в міському парку біля замку Синявських, було вчинено акт вандалізму. Невідомі особи за допомогою спецтехніки вирили яму біля незавершеної скульптури і скинули її в ту яму, а місце зарівняли та засипали листям. Також видно сліди спроби зацемен­тування фігури.

 

Наша газета неодноразово надавала інформацію щодо Бережанських фестивалів, зокрема і про скульптуру «Русалки» на території Замкового парку м.Бережани. У червні 2012 року, під час проведення IV історичного «Фестивалю Бережанського замку» (організатори – Бережанська міська громадська організація «Рідне місто», Кластер сільського туризму «Мальовнича Бережанщина» і Державний історико-архітектурний заповідник у м.Бережани), на території Замкового парку було розпочато майстер-клас обробки каменю скульптором із Бережан Ігорем Круком.

 

Під час цьогорічного Фестивалю проводився Конкурс краси, і найдостойніша з переможниць отримала право позувати скульптору, який мав увіковічити її обличчя в камені. Фігурою скульптури стала міфічна істота «русалка». З наступних 2-х каменів теж планувалося зробити скульптури в одну композицію «Русалки Дністрової» - на честь Мар­кі­яна Шашкевича, 200-ліття від дня народження якого відзначалося минулого року.

 

Дозвіл на обробку каменю отримано від Комарницького С. Ю., який колись привіз три великих камені і розмістив їх у парку, та погоджено із ДІАЗом. Скульптор Ігор Крук обробляв камінь ручним та електричним інструментом. Десь з вересня ДІАЗ припинив подачу живлення до місця розміщення скульптури.

А 30 жовтня 2012 р., під час проведення чергового засідання сесії Бережанської міської ради, директор ДІАЗу Зорик Василь Петрович і депутат міської ради Видойник Галина Іванівна висловлювали ідею щодо пошкодження чи закопування даної скульптури, мовляв, вона оскверняє наше місто.

 

І ось 31 жовтня 2012 р., орієнтовно після 14 год. над скульптурою «Русалки» було вчинено акт вандалізму. Невідомі особи за допомогою спецтехніки вирили яму біля незавершеної скульптури і перевернули її в ту яму, а місце зарівняли та засипали листям. Також видно сліди спроби зацемен­тування фігури. Заїзд до тієї частини парку закривається на колодку. Свідки події повідомляють, що бачили працівників ДІАЗу під час «закопування русалки».

 

Як каже скульптор Ігор Крук: «На Бережанщині я створив не один пам’ятник, присвячений визначним подіям та видатним людям. Ще під час роботи до скульптури підходили багато людей, милувалися, фотографувалися з нею, спілкувалися зі мною і дякували за внесок в розвиток міста. А зараз мені телефонують збентежені жителі міста і розповідають про цей акт вандалізму. Зухвале самочинство директора ДІАЗу Зорика В.П. нічим серйозним не аргументується…»

 

Редакція газети "Береж інфо", БМГО "Рідне місто" і автор скульптури наразі звернулися в Бережанський РВУ МВС з проханням розслідувати даний акт вандалізму та повідомити про його ініціаторів та виконавців.

Б.І.