Україна – мішень для інформаційних атак

Останніми роками Facebook дуже чутливо ставиться та активно бореться проти організованих кампаній, спрямованих наспотворення суспільного дискурсу у соцмережах в інтересах тих чи інших зацікавлених сторін. Особливо ця боротьба посилилась після президентських виборів у США 2016 року, коли було встановленовтручання Росії у виборчу кампанію, зокрема через діяльність тисяч акаунтів російських ботоферм у соцмережах під виглядом американських користувачів.


Тож, за даними Facebook, за останні чотири роки Україна опинилася на п'ятому місці за кількістю мереж, що здійснювали з території країни такі скоординовані недостовірні дії, тобто, кажучи іншими словами, маніпулювали думкою простих користувачів соцмереж та дезінформували їх. Загалом було виявлено вісім таких мереж в Україні.

Якщо ж, для прикладу,порівняти характер таких мереж уРосії та Україні, то одразу кидається у вічі відмінність у ньому. Адже у РФ джерелом більшості таких мереж була так звана "ольгинська фабрика тролів" ("Агентство інтернет-досліджень"), яку пов'язують з близьким до президента РФ Володимира Путіна бізнесменом Євгеном Пригожиним, а також російські спецслужби. Натомість в Україні організаторами мереж найчастіше ставали PR та рекламні агентства або політичні партії.

Але ще вищі позиції у звіті Facebook Україна посіла у списку країн, які найчастіше стають мішенню таких інформаційних атак. Так, з-за кордону Україну атакували в рамках 11 операцій впливу - за цим показником Україна ділить другу сходинку з Великобританією, на яку фахівці інтернет-гіганта нарахували аналогічну кількість атак з-за кордону.

Більше разів об'єктом операцій впливу ставали лише США - 26. У лідерах Україна опинилася й серед країн, яких атакували організовані мережі з території самої України - у шести випадках. Це - третя сходинка у світі, яку Україна ділить з Бразилією.

Натомість кампанії, організовані з території України, фокусуються винятково на внутрішній аудиторії - жодна з них не мала на меті впливати на користувачів інших країн, включаючи Росію.

На думку Facebook, для більш ефективної протидії операціям інформаційного впливу варто було б об'єднати зусилля усіх, включаючи незалежних дослідників, правоохоронців та журналістів.