За що Facebook блокує патріотичні сторінки та групи

Уже понад вісім років триває російсько-українська гібридна війна. Ключовим напрямком агресії північного сусіда є пропаганда й інформаційна війна. Кремль має цілі фабрики ботів і тролів, які працюють над тим, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні, ЄС і США.

 

Одним з майданчиків інформаційної війни залишається Facebook. Ця американська соцмережа лідирує за кількістю користувачів як в Україні, так і загалом у світі. Проте її політика часто шкодить інтересам українців. З 2014 року вона блокує українські групи патріотичного спрямування і ті сторінки, де ідентифікують військових і найманців країни-агресорки та розвінчують пропагандистські фейки.

Чергова порція блокувань припала на червень-липень цього рокуколи було заблоковано п’ять груп патріотичного військового спрямування з понад 240 тисячами підписників.

Перші блокування в Україні почалися після військової агресії Росії у 2014-2015 роках. Наймасовіші блокування припали на 2017-2018 роки. Тоді заблокували близько 40 українських блогерів і груп упродовж трьох-чотирьох місяців. Згодом резонансні блокування були у 2019 і 2020 роках. 

У червні-липні вже цього року було видалено щонайменше п’ять українських сторінок, присвячених військовій тематиці: “День піхоти” – 27 тисяч підписників; “Військові новини України” – 150 тисяч підписників; “Фортифікація” – 28 тисяч підписників; “Військова служба Military service” – 27 тисяч підписників; “Збройні сили України” – 8,2 тис. підписників.

Проте блокують не лише акаунти чи сторінки, а окремі коментарі та дописи. Серед нещодавніх можна згадати випадок із коментарем із посиланням на відео панельної дискусії в рамках фестивалю “Холодний Яр” “Чи могли б ми виграти війну в 2014-му?”, у якій узяв участь генерал-лейтенант Михайло Забродський на сторінці інформаційного сайту “Новинарня”. Або обмеження у видачі контенту сторінці "Інститут національної пам'яті" через давню згадку про те, що полк “Азов” воював проти російської агресії.

Саме скарги на пости кількарічної давності можуть бути причиною блокування українських акаунтів зараз.

Також за словами експертів, масове блокування акаунтів може бути схожим на сплановану атаку через специфіку роботи адміністраторів і, як не дивно, Covid. Скарги на блокування розглядаються пачками, а через ковідні обмеження ці скарги накопичуються, тож після розгляду деактивують одразу велику кількість сторінок – і це схоже на масову атаку.

Світова соціальна мережа "Фейсбук" є комерційним проєктом, країною походження якого є Сполучені Штати Америки. Станом на сьогодні в Україні відсутнє офіційне представництво компанії "Фейсбук", що ускладнює процес відновлення інформаційних спільнот у соцмережі.