Які медичні послуги стануть безкоштовними, а за що доведеться платити?

Медична реформа, початок якої було покладено Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі -Закон) надала широкі можливості громадянам для отримання безоплатних медичних послуг.


До безкоштовних медичних послуг Закон відносить :

1. Екстренну медичну допомогу, яка полягає у здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров'я.

2. Первинну медичну допомогу, яка полягає у наданні консультацій, проведенні діагностики та лікуванні найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів, а також направлення відповідно до медичних показань пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

3. Вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, яка надається в амбулаторних або стаціонарних умовах лікарями відповідної спеціалізації (крім сімейних лікарів) і передбачає надання консультації, проведення діагностики, лікування, реабілітації та профілактики хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів, а також направлення пацієнта для надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги з іншої спеціалізації або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

4.Третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу, яка надається в амбулаторних, або стаціонарних умовах із застосуванням високотехнологічного обладнання та/або високоспеціалізованих медичних процедур високої складності.

5. Паліативну допомогу. На останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань пацієнтам надається паліативна допомога, яка включає комплекс заходів, спрямованих на полегшення фізичних та емоційних страждань пацієнтів, а також надання психосоціальної і моральної підтримки членам їх сімей.

6. Медичну реабілітацію, яка включає систему медичних та інших заходів, спрямованих на відновлення порушених чи втрачених функцій організму людини, створення умов для повернення особи до нормальної життєдіяльності, на профілактику ускладнень та рецидивів захворювання.

7. Медичну допомогу дітям до 16 років.

8. Медичну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами.

Тільки підписавши декларацію з сімейним лікарем, громадяни матимуть можливість отримати весь спектр безкоштовних медичних послуг.Кожен українець зможе обрати собі сімейного лікаря (дорослі та діти), терапевта (дорослі) та педіатра (діти) й підписати з ним декларацію.

У свою чергу платні медичні послуги включають :

1. Неекстренну стоматологію

2. Естетичну медичну допомогу, тобто пластичну хірургію.

3. Звернення до вузьких спеціалістів без скерування сімейного лікаря.

За правовими консультаціями та роз'ясненнями можна звертатись в Бережанське бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел: (03548) 2 39 99.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.

Процик П.Б., 

начальник відділу Бережанського бюро правової допомоги